Vissza-------------------------------- Tartalomhoz

Kenyerek

Vázlat:
Angol diós kenyér
Berlini kenyér
Burgonyás kenyér
Diós és olivás kenyér
Diós kenyér
Diós kenyér 2
Diós mazsolás kenyér
Diós rozskenyér
Diós vörösboros kenyér
Diós zsömle
Diós zsömle 2
Diós-csípőspaprikás kenyér
Diós-paprikás cipó
Fakanalas diós kenyér
Francia diós kenyér
Francia diós kenyér 2
Francia diós kenyér 3
Fügés diós buci
Kéksajtos diós kenyér
Kéksajtos diós falatok
Kiadós zabkenyér
Mazsolás diós zsömle
Nizzai diós kenyér
Olasz diós kenyér
Sam zabkenyere
Sonkás, sajtos, diós kenyér
Szalonnás, rokfortos, diós kenyér
Szalonnás, sajtos, diós kenyér
Tönkölybúzás kenyér
Török diós kenyér

Kép helye

Kép helye ANGOL DIÓS KENYÉR

Hozzávalók:
1 dl langyos víz
2 kávéskanál sűrű maláta
2 kávéskanál élesztőpor
25 dkg fehér liszt
12,5 dkg teljes őrlésű liszt
12,5 dkg rizsliszt
2 kávéskanál só
2,5 dl meleg víz
15 dkg darabos dióbél

Az 1 dl vízben elkevert malátába szórjuk az élesztőpot, és állni hagyjuk öt percig, amíg megindul. Utána megkeverjük, hogy egyenletesen oszoljon el.

Ezalatt a háromféle lisztet a sóval együtt egy nagyobb tálba öntjük, és összekeverjük. A közepére mélyedést készítünk az élesztőnek, és az élesztőt ebbe öntjük.

Kép helye A tálban lévő lisztkeverékből keveset a közepén lévő élesztőbe keverünk, hogy nedves tésztát kapjunk. A lisztes tálban ezt a nedves tésztát hagyjuk kelni 30 percig. Erre az időre a tálat fedjük le egy nedves konyharuhával. Csak a félóra elteltével keverjük össze a nedves tésztát a többi liszttel. Ehhez 2,5 dl meleg vizet is elhasználunk. Lágy tésztát kell kapnunk.

Borítsuk ki és gyúrjuk nyolc percig a tésztát kézzel. Sima és rugalmas legyen. Tegyük vissza a tálba, borítsuk le konyharuhával, és kelesszük egy órán át. Ha hamarabb a kétszeresére kel, kevesebb idő is elég. Újból vegyük ki, és gyúrjuk öt percig.

Nyújtsuk ki 2,5 cm vastagra, és szórjuk meg dióbéllel. Tekerjük fel, és hogy a dió egyenletesen oszoljon el a tésztában, gyúrjuk át megint.

Még egyszer tegyük vissza a tésztát a kelesztőtálba, borítsuk le, és hagyjuk még egy órán át kelni. Ez idő alatt is kétszeresére kell dagadnia.

Kép helye Végül még egy tízperces gyúrás következik, utána a veknit a kenyérsütő formánknak megfelelő, 25 cm-es hengerré alakítjuk. Belisztezett kenyérsütő formába tesszük, de még nem sütjük ki, hanem állni hagyjuk háromnegyed óráig, mialatt még kel a tészta.

A sütőt 200 C°-ra melegítjük fel, és 40-50 percig sütjük a diós kenyeret, amíg héja ropogós nem lesz.

Amikor megsült, rácson hűtjük ki. A hűlést elősegíthetjük, ha melegen felszeleteljük.

Mivel együk a diós kenyeret? Krémsajttal, de lágy kéksajt, juhtúró is jó. Kiválóan megy a kenyérre a házilag gyömbérrel pácolt cékla, de annak receptje már nem fért a diós receptek közé.

Mindenesetre ha otthon vagyunk, és aznap már nem megyünk kocsival, leginkább egy pohárka portói ajánlható hozzá.

Kép helye BERLINI KENYÉR
(német recept)

Hozzávalók 1 db 80 dkg-os kenyérhez:
1 kocka friss élesztő
1 evőkanál cukor
3,8 dl meleg teljes tej (3,6 %-os)
50 dkg jó minőségű liszt (a képen levő kenyérben rozsliszt is van)
1 kávéskanál só
1 evőkanál édeskömény
13 dkg vagdalt dióbél

Az élesztőt és a cukrot a meleg tejben feloldjuk. Félretesszük 10 percre. Ezután összekeverjük a lisztet, sót, édeskömény-magot, és hozzáöntjük az élesztős tejet. Összegyúrjuk. Belegyúrjuk a dióbelet is.

30 percig meleg helyen kelesztjük.

Amikor megkelt, kissé megint átgyúrjuk, és kenyérformát alakítunk belőle.

Sütőlapra, tepsibe vagy kenyérsütő formába helyezzük, egy konyharuhával letakarjuk, és újabb 30 percig kelni hagyjuk.

A megkelt tésztát sütőpapírral kibélelt sütőlapra borítjuk. Előmelegített sütőben 200 C°-on sütjük, egyidejű alsó és felső lánggal, 45 percig.

Kép helye BURGONYÁS-DIÓS KENYÉR
(hagyományos német recept)

Hozzávalók 1 veknihez:
20 dkg héjában főtt krumpli
2 dkg friss élesztő
0,5 dl víz
1 kávéskanál méz
25 dkg liszt
7,5 dkg teljes őrlésű liszt
5 dkg durvára vagdalt dióbél
1,25 dl víz
1,5 kávéskanál só

Az élesztőt a mézzel és féldeci vízzel langyos helyen 10 percig élesztjük.

A kétféle lisztet összekeverjük, és a megfuttatott élesztőt a liszt közepében kialakított mélyedésbe öntjük. Kevés lisztet töltünk az élesztőre, és további negyedórán át pihentetjük.

A burgonyát meghámozzuk, durvára törjük, vízzel, sóval együtt az élesztős lisztbe keverjük. Egyenletes állagú tésztát gyúrunk. (Lehet géppel is.) A dióbelet a gyúrás vége felé gyúrjuk bele. A kész tésztát másfél órán át kelesztjük langyos helyen.

A megkelt tésztából veknit formálunk, és további félórán át pihentetjük.

A sütőt 250 C°-ra melegítjük elő. Mielőtt a veknit a sütőbe tennénk, a tetejét bevagdaljuk, a sütőbe pedig kevés vizet permetezünk. A sütő melege 190 C°-ra esik vissza, ezen a hőfokon 35-40 perc alatt sül meg kenyerünk. Tíz perccel a sütés befejezése előtt alufóliát borítunk a kenyérre, így lesz a kenyér héja és bele is a legízletesebb.

Kép helye Kép helye DIÓS ÉS OLIVÁS KENYÉR
(török recept)

Hozzávalók:
2 pohár fehér liszt
1,5 pohár teljes őrlésű liszt
1 csomag élesztőpor
1 kis pohár langyos tej
7,5 dkg margarin
Kép helye 1 evőkanál cukor
1 kávéskanál só
A diós változathoz:
1 marék dióbél
1 kávéskanál fahéj
Az olajbogyós változathoz:
1 kávéscsészényi mag nélküli, darabokra vágott olajbogyó
1 kávéskanál kakukfű
1 kávéskanál bazsalikom

A két lisztet összeöntjük, és összekeverjük az élesztőporral. A tejjel, margarinnal, cukorral és a sóval a lisztből tésztát gyúrunk. Amikor a tészta kész, két részre osztjuk. Az egyikből a diós, a másikból az olivás kenyér lesz.

Az egyikbe a fahéjat és a dióbelet gyúrjuk bele, a másikba az olajbogyó darabokat, a kakukfüvet, a bazsalikomot.

A kenyérsütő formát sütőpapírral béleljük ki, belehelyezzük egymás mellé a két veknit. Letakarjuk, és háromnegyed órára félretesszük kelni.

A megkelt kenyértésztát 170 C°-os sütőben félóráig sütjük.

Ha teához fogyasztjuk, ajánlott a diós kenyeret sárgabaracklekvárral, az olivás kenyeret sajttal és friss mentával enni.

Kép helye Kép helye DIÓS KENYÉR
(francia recept)

Hozzávalók 1 koszorúhoz:
60 dkg liszt
13 dkg dióbél
2 dkg friss élesztő
2 kávéskanál só
1 evőkanál kristálycukor
1/4 l langyos víz
1 evőkanál étolaj

A lisztet szitáljuk át, hogy tésztánk csomómentes legyen, a kristálycukrot daráljuk darás porcukorrá. Egy deszkán keverjük össze a lisztet, a cukrot és a sót. A közepébe készítsünk mélyedést.
Kép helye Kép helye

Az élesztőt egy csészében kevés langyos vízzel és kb. 1 evőkanál liszttel keverjük össze, majd öntsük a liszt mélyedésébe, és várjunk 10 percet. Amikor buborékok jelennek meg rajta, a kovász kész.
Kép helye Kép helye

Készítsünk a kovászból, a lisztből és szükség szerint adagolt langyos vízből tésztát. A lisztet egy kézzel fokozatosan keverjük el a kovásszal, közben másik kezünkkel időnként vizet önthetünk bele. Ügyeljünk rá, hogy ki ne folyjon, "meg ne fusson", ezért nyugodtan, óvatosan dolgozzunk.
Kép helye Kép helye

Ne legyen tésztánk túl híg. Csak akkor használjuk fel az összes vizet, ha tényleg szükséges, ha a liszt fel is veszi. Többé-kevésbé kemény tésztára törekedjünk. Ha kissé ragadós, az nem baj.
Kép helye Kép helye

Gyúrjuk meg a tésztát. A tészta egy részét a kép szerint hajtsuk a többi részére, és tenyérrel nyomjuk jól össze. Ezt vagy tízszer ismételjük meg, végül rugalmas, hajlékony tésztát kapunk.
Kép helye Kép helye

Vegyük fel az egész tésztát, és többször egymás után csapkodjuk az asztalhoz, majd formáljuk gömbölyűre, és hagyjuk állni 15 percig. Ezután újból csapjuk néhányszor az asztalhoz. A tészta ez alatt a művelet alatt levegőt vesz fel, hogy jól keljen, a kenyér bele levegős legyen. Majd újból formáljuk kerekre.
Kép helye Kép helye Kép helye

Végül gyúrjuk a tésztába az étolajat, ettől még rugalmasabb lesz kenyerünk.
Kép helye Kép helye

Fedjük le a tésztát egy konyharuhával, és szobahőmérsékleten hagyjuk duplájára kelni. Ez 1-2 óra.
Kép helye Kép helye

A további munka előtt lisztezzük meg konyhaasztalunkat, a sütőlapot pedig vagy kenjük meg olajjal és hintsük be liszttel, vagy béleljük sütőpapírral. Készítsük elő a dióbelet is: a legszebb darabokat tegyük félre díszítésnek, a többit pedig törjük nagyobb, durvább darabokra.

Amikor a tészta megkelt, nyomjuk laposra, a kép szerint. Szórjuk rá a dióbelet, majd a tésztát tekerjük a lehető legszabályosabb hurkává, és a hurkából formáljunk koszorút.
Kép helye Kép helye Kép helye Kép helye

Helyezzük a koszorút a sütőlapra, alakítsuk szabályosra. A szép dióbél-darabokat vizesen ragasszuk a koszorúra. Vékony késsel, ollóval cizellálhatjuk a tésztát, néhány díszítő bevágást ejthetünk rajta.
Kép helye Kép helye Kép helye

Ezután másodszor is kelni hagyjuk a koszorút. A második kelesztés végeztével ecseteljük be a koszorút olajjal, vízzel vagy tejjel, hogy szép aranyosra süljön.

A sütőlapot helyezzük meleg, 210 C°-osra előmelegített sütőbe. Tegyünk a sütőbe egy edényben kevés vizet is, hogy a tészta gőzben süljön. Félórán át süssük.

Megjegyzés: A diós kenyeret nemcsak koszorú-formára, hanem tetszésünk szerint más alakra is formálhatjuk. Variálhatjuk a diós kenyér ízesítését, pl. gazdagíthatjuk szalonnával, sonkával, vagy a dió mellett mandulát, pisztáciát, mazsolát is tehetünk bele. A tetejét pedig szezámmaggal hinthetjük meg.

Kép helye DIÓS KENYÉR 2
(amerikai recept)

Hozzávalók:
egy púpozott evőkanál szárított élesztő
3 csésze langyos víz
1 evőkanál méz
5 csésze teljes őrlésű liszt
3 csésze rozsliszt
4,5 kávéskanál só
1 kávéskanál vagdalt rozmaringlevél (kakukfű is jó)
7 evőkanál vaj
3 csésze dióbél (legfeljebb a fele lehet pekándióból)

Oldjuk fel az élesztőt fél pohár langyos vízben.

Két és fél pohár langyos vizet öntsünk a mixerbe, és adjuk hozzá a mézet, mindkét lisztet, a rozmaringot, a vajat. A tésztakeverő tartozékkal keverjük mintegy öt percig. Adjuk hozzá a feloldott élesztőt, és folytassuk az eldolgozást további tíz percig. Ekkor adjuk hozzá a dióbelet, és keverjük tovább, amíg a dió egyenletesen el nem oszlik benne. A tésztának rendes golyóformájúnak kell lennie.

A keverőedényt borítsuk le egy nedves konyharuhával, és hagyjuk a tésztát szobahőmérsékleten kelni mintegy háromnegyed óráig. Ezalatt kb. kétszeresére kel meg.

Gyúrjuk meg kézzel a tésztát, hogy a légbuborékok kimenjenek belőle.

Vajazzunk és lisztezzünk ki három 22,5x12,5 cm-es kenyérsütő formát. Osszuk a tésztát három részre, és helyezzük a három formába. Hagyjuk a kenyereket tovább kelni a formákban még egy óráig. Ezalatt újból a kétszeresükre kelnek meg.

Melegítsük elő a sütőt 180 C°-ra.

A kenyereket 20 percig süssük, amíg halvány barnák nem lesznek. Ekkor csökkentsük le a sütő hőmérsékletét 150-160 C°-ra, és süssük további 25 percig. Vegyük ki, és hagyjuk kihűlni.

Ez a kenyér reggelire pirítva, vajjal, lekvárral fantasztikus, de ugyanilyen jó uzsonnára érett sajttal, borral is.

Ha nem fogy el frissen, lefagyasztható.

Kép helye DIÓS MAZSOLÁS KENYÉR
(amerikai recept)

Hozzávalók:
30 dkg liszt, tönkölybúzából
1 kávéskanál élesztőpor
1 kávéskanál só
1 kávéskanál méz
1 kávéskanál étolaj (legjobb a dióolaj)
2,5 dl langyos víz
10 dkg dióbél
10 dkg nagyszemű mazsola

Az élesztőt a mézzel és féldeci langyos vízzel tegyük egy kisebb tálba. Keverjük össze, és tegyük öt percre meleg helyre. Győződjünk meg arról, hogy az élesztő megindul.

A sót keverjük a liszthez, és öntsük olyan robotgépbe, aminek tésztadagasztó rúdja is van. Gép helyett kézzel is dolgozhatunk, ha akarjuk. A megindult élesztőt is öntsük bele, valamint az olajat is. Kezdjük el keverni. A 2 dl langyos vizet féldecinként öntsük bele, majd dolgozzuk el. Lehet, hogy nem kell az összes víz, de lehet, hogy több kell, a liszttől függően. Lassú fokozaton dolgozzunk, egészen addig, amíg lágy, sima vekni nem formálódik a gépben.

Kép helye Öntsük a gépbe a mazsolát, és addig dagasszuk tovább a tésztát, amíg a mazsola jól el nem oszlik a tésztában. Ekkor borítsuk ki a tésztát egy belisztezett gyúródeszkára. Nyújtsuk ki, szórjuk meg a dióbéllel, és kézzel gyúrjuk tovább, nehogy a gép nagyon összetörje a diót.

Végül a tésztából formáljunk veknit, és tegyük sütőlapra. Kenjük meg étolajjal, és ejtsünk rajta néhány csinos bevágást. Tegyük meleg helyre kelni. Amikor megkelt, nem gyúrjuk tovább, egyenesen a 200 C°-ra felmelegített sütőbe tesszük.

Addig sütjük, amíg szép színe nem lesz, és ütögetésre üregesnek nem érezzük. Ez mintegy félóra alatt következik be. Ha úgy találjuk, hogy túl gyorsan barnul, a hőmérsékletet csökkentsük 20 fokkal. Amikor megsült, rácson hűtsük ki.

Amikor felvágjuk, csokoládés árnyalatot látunk a tésztában, és a jól eloszlott mazsolát, dióbelet. Jó étvágyat hozzá.

Kép helye DIÓS ROZSKENYÉR
(francia recept)

Hozzávalók:
2,7 dl víz
1 evőkanál dióolaj
5 g só
1 dkg tejpor
2 dkg porcukor
35 dkg búzaliszt
10 dkg rozsliszt
1 tasakj szárított élesztő
10 dkg darabosra vagdalt dióbél

A kenyérsütő gépet vajazzuk ki a munka kezdetén, a keverőlapáttal együtt.

A gép tartályának egyik oldalára a száraz hozzávalókat öntjük, az élesztőport a lisztbe keverve, a tartály másik oldalára a vizet és a dióolajat. És beindítjuk az automatikus kenyértészta-készítő és kenyérsütő programot.

Amikor megfelelő idejű keverés, dagasztás, kelesztés után a gép jelez, a dióbelet is hozzáöntjük.

Amikor a gép jelzi, hogy a tészta megsült, kivesszük a gépből, és egy rácsra helyezve hűtjük ki. Legalább két órát várunk, mielőtt felvágnánk.

Manapság ilyen egyszerű a legfinomabb diós rozskenyér elkészítése.

Kép helye DIÓS VÖRÖSBOROS KENYÉR FIATALOKNAK
(angol recept)

Hozzávalók:
20 dkg fehér liszt
10 dkg teljes őrlésű liszt
1 kávéskanál finom só
1 tasak élesztőpor
1,25 dl vörösbor
0,75 dl víz
15 dkg nagyobb darabos dióbél
2 evőkanál étolaj

Akkor fogjunk a vörösboros kenyér készítésébe, amikor családunk nem látja, mert nem engednék, hogy boros kenyeret készítsünk. A lisztet keverjük össze gyorsan a sóval, az élesztővel.

Essünk neki a bornak, de 1,25 dl-t hagyjunk a tésztába. A bort egészítsük ki 2 dl-re, vízzel. Robotgépet használjunk, úgy gyorsabb. A vizes borhoz keverjük a dióbél harmadát is. Utána pedig az étolajat.

Ha sietünk, nem kell teljesen egyenletesre kevernünk a folyékony hozzávalókat, jó az úgy is. A lisztet ezután öntsük a gépbe, utána pedig a többi diót. Nagy fordulaton keverjük, és lágy, ragadós tésztára törekedjünk.

Fedjük le a tésztát, és 10 percre vegyünk elő egy bulvárlapot olvasni.

Akkor tegyük le az újságot, amikor már uncsi. Ekkor szórakozásként a géppel gyúrassuk át a tésztát, 10 másodpercig. Megint fedjük le, és egy vastagabb képes újságot vegyünk elő, a képeket nézegetni. Ez legalább 30 percig eltart. Közben ha eszünkbe jut, a tésztát még egyszer átgyúrathatjuk. Összesen hadd keljen a tészta háromnegyed órán át, mi addig ne keljünk fel.

A tészta akkor jó, ha kétszer akkorára dagadt, mint volt. Ha véletlenül nagyobbra hagytuk volna, egy tűvel szúrjuk ki.

A tésztát akkora sütőformába tegyük, amekkorába belefér. Ha nem fér, nyomjuk bele. Borítsuk le, és tegyük félre, mert kezdődik kedvenc sorozatunk a tv-ben. Ez a reklámokkal eltart egy óráig, addig ne nézzünk a tészta felé. De amikor a sorozat félbeszakad, tegyük a kenyértésztát 200 C°-ra előmelegített sütőbe, 40 percre.

Amikor kisült, vigyázzunk, még forró, megégeti kezünket. Tegyük ki a sütő egy kivett rácsára hűlni.

Hogy miért is sütöttünk vörösboros diós kenyeret? Mert ilyent nem kapni, és kedvenc levesünk mellé ez illik legjobban. Ha jól csináltuk, figyeljük meg, van egy kis pink árnyalata.

Kép helye

Ha jobban festő vörösbort használtunk, a kenyér lilás árnyalatú lesz.

Kép helye

Kép helye DIÓS ZSÖMLE
(francia recept)

Hozzávalók:
3 dl langyos víz
1 kávéskanál só
1 evőkanál étolaj, lehetőleg dióolaj
50 dkg liszt
1 kávéskanál cukor
1 tasak szárított élesztő
darabos dióbél

Kenyérsütő géppel dolgozzunk, de ne a teljes programmal, hanem csak a tésztakészítővel. Az olaj kivételével az összes hozzávalót a gépbe öntjük, beindítjuk, és amikor a gép jelzi, hogy kész a tészta, beleöntjük a darabos dióbelet.

A kész tésztát egy lisztezett felületre borítjuk ki, és egy tepsibe sütőpapírt fektetünk. A tésztából zsömléket formálunk, egyenként kb. 6 dkg-osakat, a tepsibe rendezzük, és langyos helyen kelni hagyjuk háromnegyed óráig.

Mielőtt a sütőbe tennénk, előmelegítjük a sütőt 180 C°-ra. A zsömléket olajjal hintjük meg. Ha dióolajat használunk, az még jobb aromát ad. Egy kerek fakanállal kissé meglapíthatjuk a zsömléket, és ha akarjuk, a zsömlék tetején apró vágást ejthetünk késsel. Utána pedig hintsük meg kevés liszttel.

15-20 percig elég sütni, hogy különleges diós zsömlénk legyen.

Kép helye DIÓS ZSÖMLE 2
(francia recept)

Hozzávalók 16 zsömléhez:
3 dl tej
2 dl víz
75 dkg liszt
4,2 dkg friss élesztő
1 dl étolaj
2 kávéskanál só
kevés cukor
12,5 dkg apró darabos dióbél
16 db feles dióbél a tetejére

Kevés vízben, cukorral indítsuk meg az élesztőt. Adjunk hozzá egy evőkanál lisztet és annyi vizet, hogy nedves legyen. Hagyjuk éledni egy negyedórát.

A lisztet öntsük egy nagyobb munkafelületre. A liszt közepébe készítsünk mélyedést. Sózzuk is meg a lisztet, de a sót tartsuk távol a mélyedéstől. Öntsük bele az élesztőt, majd a tejet, vizet. Keverjük össze, ami a mélyedésben van, majd az olajat is öntsük bele. Gyúrjuk össze az egész tésztát, gyúrjuk egy negyedóráig. Konyharuhával leborítva, meleg, huzatmentes helyre tegyük félre kelni egy negyedórára, ezalatt a tésztának kétszeresére kell kelnie.

Amikor a tészta megkelt, gyúrjuk bele a dióbelet, utána vágjuk tizenhat darabra. Helyezzük a zsömléket egy tepsire, a tetejüket kenjük meg kevés tejjel. Nyomjunk minden zsömlére egy feles dióbelet.

220 C°-os sütőben félóráig süssük. Ha megsült, rácson hűtsük ki.

Ez a zsömle műanyag zacskóban több napig friss marad.

Kép helye DIÓS-CSÍPŐSPAPRIKÁS KENYÉR
(mexikói recept)

Hozzávalók 2 veknihez:
A kovász készítéséhez:
1 dl víz
1 kávéskanál élesztőpor
12 dkg liszt
A tésztához:
6 dl víz
1/2 kávéskanál élesztőpor
65 dkg teljes őrlésű liszt
18 dkg korpás liszt
1 evőkanál só
2,5 dl apró darabos dióbél
6 db apró csípőspaprika kimagvazva, felszeletelve

Az igazán ízletes diós-csípőspaprikás kenyérhez jó minőségű korpás lisztet használnak Mexikóban. Az alapos gyúrás és a szobahőmérsékleten végzett, hosszú idejű kelesztés garantálja ezen kívül a sikert, ami a jó eltarthatóságban, a dió, a búza és a paprika ízének harmóniájában, a tetszetős kenyérhéjban mutatkozik.

Az élesztőport öntsük a vízbe, egy percig hagyjuk állni, és csak azután keverjük el egy fakanállal. A kovászhoz szükséges lisztet keverjük bele, keverjük egyenletesre. Öt perc múlva újból keverjük át. Az edény falára ragadt tésztát kaparjuk le, és az edényt borítsuk le fóliával vagy egy nedves konyharuhával. Meleg konyhában vagy szobában hagyjuk kelni másnap reggelig.

A levegősre kelt kovászhoz öntsük hozzá a recept szerinti további vizet és élesztőport, és keverjük egyenletesre. Először csak egy csészényi további liszttel és a teljes sómennyiséggel keverjük el, majd amikor elkevertük, a többi lisztet fokozatosan keverjük hozzá. Egészen addig, amíg a fakanállal már nehezen tudjuk keverni.

Borítsuk ki a lisztet egy belisztezett gyúródeszkára, és kézzel gyúrjuk tovább. Legyen szilárd, kemény a tésztánk. Hogy a kézhez ne ragadjon, kezünket lisztezzük be. Jól gyúrjuk át, a belsejét is, és a maradék lisztet apránként öntsük a tésztához. Legalább 15 percen át gyúrjuk, hogy a tészta egyenletes, rugalmas legyen.

Amikor a tésztát jónak ítéljük, gyúrjuk bele az apró darabos dióbelet és az apró paprikaszeleteket is. Még egyszer ellenőrizzük, hogy a tészta minden része egyenletesen, alaposan meg van-e gyúrva. Ha van erre alkalmas háztartási gépünk, mixerünk, azzal is gyúrathatjuk még 5-10 percig. Vagy kézzel.

A készre gyúrt tésztát formáljuk kerekre, egy enyhén beolajozott tálban forgassuk meg, hogy teljes felülete olajos legyen. Ez azért kell, hogy a további kelesztés alatt a tészta ne száradjon ki. Nedves konyharuhával letakarva további 2-3 órán át kelesszük, meleg helyiségben.

Kelés után újból gyúrjuk át, 2-3 percig, majd a konyharuha alatt hagyjuk állni félórát, mielőtt két veknire vágnánk. De a vágás előtt még egyszer gyúrjuk át, röviden, hogy ne maradjon benne nagyobb buborék. Két egyforma, kerek veknire vágjuk.

Lisztezzünk meg egy sütőlapot, és óvatosan helyezzük rá a két veknit. Újból borítsuk le a konyharuhával, és hagyjuk pihenni meleg helyen 1,5-2 órát.

A sütőt 235 C°-ra melegítsük elő. A sütőlapot közepes magasan rakjuk be, és a kenyerek felületét hintsük meg kevés vízzel, hogy tetszetős héja legyen. A sütés megkezdése után 3 perccel ismét nyissuk ki a sütő ajtaját, hintsünk a kenyérre megint kevés vizet. És süssük tovább 25-30 percig. Amikor a kenyérhéj barnul, koppintással ellenőrizzük, mennyire sült meg. Ha az ujjunk alatt koppanó hangot ad, megsült.

Rácson hűtsük ki, de 20-30 percig még ne vágjuk fel.

Kép helye DIÓS-PAPRIKÁS CIPÓ
(amerikai recept)

Hozzávalók 10 cipóhoz:
A kovászhoz
1 kg liszt
1 l langyos víz
2 dkg élesztő
A tésztához
1,25 l langyos víz
1,5 dkg élesztő
1,25 kg kukoricaliszt
1,25 kg búzaliszt
0,6 kg magas sikértartalmú búzaliszt
5 dkg só
20 dkg vaj
80 dkg kissé csípős zöldpaprika, nagyobb darabokra vágva
90 dkg pirított, darabos dióbél

A kovásznak való lisztet, vizet és élesztőt egy edényben jól összekeverjük, majd szobahőmérsékleten kelesztjük 6-8 órán át, vagy amíg a kétszeresére nem duzzad. Ezután a többi hozzávalót - a dió és a paprika kivételével belekeverjük, és egy mixerrel jól eldolgozzuk. Előbb lassú fokozaton keverjük 6 percig, majd közepes fokozaton 7 percig. Vagy ameddig azt nem tapasztaljuk, hogy jól elkeveredtek. Ekkor keverjük a zöldpaprikát és a dióbelet a tésztába. A tésztát félretesszük kelni 1,5-2 órára, vagy amíg kétszeresére nem kel. Majd tíz kerek golyót formálunk belőle, kukoricaliszttel behintett deszkán kissé szélesebbre lapítjuk. 200 C°-os sütőben 35-40 percig sütjük.

Kép helye FAKANALAS DIÓS KENYÉR
(francia recept)

Ehhez a kenyérhez nem kell kenyérsütő gép. Semmi, csak egy fakanál.

Hozzávalók:
18 dkg előre elkészített kovász
1 evőkanál cukor
3 dl víz
50 dkg liszt
1,5 kávéskanál só
1 evőkanál darabosra tört dióbél

Manapság nem szokás otthon kovászt készíteni, ezért a receptet a francia kovászkészítéssel kezdem.

Egyenlő mennyiségű rozslisztet és langyos vizet keverünk össze egy nagyobb üvegben. Például 3 dkg lisztet 0,3 dl tiszta forrásvízzel vagy szénsavmentes ásványvízzel. A keverék híg tészta, csiriz hatású. Meleg, 20-26 C°-os helyre tesszük, és egy nedves konyharuhával lefedjük. Az első három nap pótlólag hozzákeverünk 1 dkg lisztet és 0,1 dl vizet. A kovász megbarnul. Hosszabb ideig is tarthatunk el kovászt, de a rendszeres liszt- és vízpótlásra gondolnunk kell.

Kép helye A kovászt fakanállal keverjük össze a cukorral és a vízzel egy tálban. A lisztet fokozatosan adagoljuk hozzá, miután az előző adagot jól elkevertük. Amikor a tészta egyenletesnek tűnik, a sót is belekeverjük, hogy egyenletesen oszoljon el a tésztában.

Most négy órán át pihentetjük a tálban a tésztát, háztartási fóliával letakarva. A hosszú kelési idő végén is kellően lágy marad a tészta. A dióbelet is fakanállal keverjük bele, annyira, hogy egyenletesen oszoljon el a tésztában.

Lisztezzük be gyúródeszkánkat, és borítsuk rá a tésztát. Formáljuk golyóvá, és pihentessük még másfél órán át.

A sütőt 250 C°-ra melegítsük fel, és a sütés idejére tegyünk a sütőbe egy lábasban vizet is. Mielőtt a kenyeret kisütnénk, ejtsünk a tetején néhány dekoratív bevágást.

A sütést 15 percig ezen a magas hőfokon végezzük, utána 10 percig 210 C°-on, végül az utolsó öt percre tegyük a tésztát a sütő aljára.

A kihűtés alatt alulról is hűljön a kenyér. Rácson, spalettán vagy hasonlón hűtsük.

Kép helye FRANCIA DIÓS KENYÉR

Hozzávalók:
32 dkg búzaliszt
8 dkg rozsliszt
2,4 dl víz
1 evőkanál vaj
10 dkg durvára tört dióbél
1 evőkanál cukor
1 kávéskanál só
1 tasak szárított élesztő

A dión kívül az összes hozzávalót - géppel vagy kézzel - keverjük jól ösze.

A dióbelet nejlonzacskóban aprítjuk, úgy, hogy marokra fogjuk, és többször megszorítjuk. Azért, hogy minél nagyobb darabokra törjön, és ne legyen apró törmeléke. A dióbelet csak a kész tésztába dolgozzuk. A tésztát langyos helyen megkelesztjük.

(A francia recept a sütést nem részletezi. Úgy látszik, a franciáknál már mindenkinek van automata kenyérsütője. Mindenesetre a képen látható kenyér legyen a mintánk.)

A diós kenyér ebben az összetételben francia sajtokból álló sajttálhoz ideális.

Kép helye FRANCIA DIÓS KENYÉR 2

Hozzávalók:
30 dkg búzaliszt
10 dkg rozsliszt
1 dkg élesztőpor
1,5 dl langyos víz
1 kávéskanál só
2 evőkanál dióolaj
1 evőkanál méz
10 dkg darabos dióbél

Az élesztőport keverjük el féldeci vízben és egy evőkanál mézben. Adjunk hozzá 3 dkg búzalisztet, és tegyük félre félórára.

Egy tálban keverjük össze a kétféle lisztet. Készítsünk a közepére kis mélyedést, és öntsük bele a megindult élesztőt. Keverjük, gyúrjuk össze a lisztet az élesztővel, és a gyúrást 10 percig folytassuk, hogy finom, rugalmas tésztát kapjunk. Ekkor a sót és a dióolajat is gyúrjuk bele. Így is gyúrjuk még öt percig. Végül a dióbél belegyúrása kerül sorra.

A tészta pihentetése következik. Formáljunk a tésztából egy gömböt, Borítsuk le nedves konyharuhával, és szobahőmérsékleten hagyjuk két órán át.

A kelési idő leteltével a tésztából alakítsunk két ovális veknit. Tegyük egy tepsire, és hagyjuk még egy órán át kelni.

A sütőt 220 C°-ra melegítsük elő. A sütés kezdetén tegyünk a sütő aljába egy meleg vízzel teli tepsit. A kenyértésztát tartalmazó tepsit a sütő közepére helyezzük. 40 percig kell sütni, de a sütés vége felé csökkentsük a hőmérsékletet, ha szükséges.

Ez a diós kenyér sajttal és a tenger gyümölcseivel a legjobb. A recept esetleg mazsolával is bővíthető. A legfontosabb a kelési idő betartása, ne siettessük.

Kép helye FRANCIA DIÓS KENYÉR 3

Hozzávalók 8 személyre (1 vekni):
félkiló liszt
1 dkg só
1 dkg friss élesztő
2 evőkanál dióolaj
félmaréknyi darabos dióbél

Egy csészében oldjuk fel az élesztőt és a sót langyos vízben.

A lisztet öntsük gyúródeszkára, a közepén alakítsunk ki egy mélyedést, és oda öntsük az élesztőt, valamint a dióolajat.

Keverjük, gyúrjuk jól össze. Amikor kell, kevés hideg vizet adjunk hozzá, de a tészta ne ragadjon a kezünkhöz. Gyúrjuk meg alaposan, hogy a tészta belsejébe levegő kerüljön. Végül egy tálban hagyjuk kelni, konyharuhával letakarva. 18-20 C°-on kb. három óra kell a keléshez.

Amikor a kenyértészta megkelt, belisztezett gyúródeszkára borítsuk ki, és gyúrjuk át. Közben gyúrjuk a tésztába a dióbelet. Ezután is hagyjuk állni egy órát, ezalatt is kel. A sütőt közben 175 C°-ra melegítsük elő.

Amikor a sütőbe tesszük, ejtsünk a veknin egy-két bevágást. Negyven percig süssük.

Kép helye FÜGÉS DIÓS BUCI
(ausztrál recept, Kerrie Sun receptje)

Hozzávalók:
3,3 dl meleg víz
2 kávéskanál élesztőpor
2 kávéskanál barna cukor
48 dkg liszt
1,5 evőkanál tejpor
2 evőkanál mák
1/2 kávéskanál só
4 dkg lágy vaj
15 dkg fügedarabok, szárított fügéből
10 dkg nagyobb darabos dióbél
étolaj, liszt

Kép helye Az élesztőt egy kis tálban a meleg vízzel és a barna cukorral indítsuk meg. Kellően langyos helyen ehhez 5 perc elég.

A lisztet a tejporral, sóval és a (darálatlan) mákkal keverjük össze egy nagyobb tálban. Készítsünk a közepén egy mélyedést, és oda öntsük az élesztőt, valamint oda tegyük a folyékony vajat is. Először fakanállal keverjük, majd kézzel gyúrjuk össze. Az összeállt tésztát borítsuk ki lisztes felületre, és ott gyúrjuk még 10 percig, hogy rugalmas tésztánk legyen. Végül a fügét és a dióbelet is gyúrjuk bele.

Egy tálat olajozzunk be, és tegyük bele a tésztát kelni. Fedjük le nyirkos konyharuhával, tegyük félre meleg, huzatmentes helyre. Háromnegyed óra alatt a kétszeresére fog kelni.

A sütőt 200 C°-ra melegítsük elő, és egy tepsibe fektessünk sütőpapírt vagy alufóliát.

A megkelt tésztából ujjunk benyomásával engedjük ki a buborékot. Borítsuk ki a tésztát a lisztes felületre, és 2-3 percig gyúrjuk át. Ezalatt a fölösleges gáz eltávozik, és a buci eredeti méretére esik össze. Formáljuk kerekre, és tegyük a tepsibe. Éles késsel ejtsünk rajta 1 cm mély vágást, újból fedjük le, és tegyük félre újabb félórára. Ezalatt megint a kétszeresére fog kelni.

Mielőtt sütőbe tennénk, hintsük be liszttel. 35-40 percig süssük, aranybarnára.

Mielőtt szervíroznánk, vágjuk annyi szeletre, ahányan vagyunk, hogy mindenkinek jusson.

Kép helye KÉKSAJTOS DIÓS KENYÉR
(francia recept)

A kéksajt nagyon jól harmonizál a dió ízével.

Hozzávalók két veknihez:
Az élesztő megfuttatásához:
3,5 csésze teljes őrlésű liszt
2 csésze víz
1/4 kávéskanál friss élesztő
A tésztához:
2,5 csésze finomliszt
3/4 csésze teljes őrlésű liszt
3/4 csésze rozsliszt
1/2 csésze víz
1/2 kávéskanál friss élesztő
1 evőkanál só
1 csésze elmorzsolt kéksajt
1 csésze vagdalt dióbél

Az élesztő megfuttatásához szükséges hozzávalókat még előző este keverjük össze. Előbb a lisztbe törjük az élesztőt, majd a vizet is hozzáöntjük. Fakanállal addig keverjük, amíg lágy, egyenletes nem lesz. Háztartási fóliával letakarva szobahőmérsékleten tartjuk reggelig. Néhány órával több vagy kevesebb nem számít.

Másnap a tészta száraz hozzávalóinak összekeverésével folytatjuk a kéksajtos diós kenyér készítését, de a sajtot és a dióbelet még ne használjuk fel. Egy nagy tálban keverjük össze mind. Töltsük hozzá a vizet, az előző nap bekevert élesztőt, és fakanállal addig keverjük, amíg alaposan össze nem kevertük, tésztává.

A tésztát osszuk két, nagyjából egyenlő részre egy belisztezett gyúródeszkán, vagy ha az nincs, bármilyen tiszta, sima asztallap megteszi. Ha tésztánk túl lágy, kevés liszt hozzáadásával jobban dolgozható tésztát kapunk.

A kéksajt bedolgozásához nyújtsuk ki kissé a tésztát, és szórjuk rá a sajtot. Ujjunkkal nyomogassuk a tésztába a sajtdarabokat, majd kézzel enyhén gyúrjuk a tésztát egyenletesre.

Újból nyújtsunk a tésztán, szórjuk rá a dióbél felét, gyúrjuk a tésztába, majd újabb nyújtás után a másik felét is.

Természetesen úgy a sajtot, mint a dióbelet két veknire elosztva használjuk el.

Mindkét veknit - most még tésztagolyót - egyenként enyhén kiolajozott tálba tesszük, fóliával lefedjük, és egy vagy másfél óra alatt a kétszeresére kelesztjük.

Ha nincs időnk órákig a tésztával dolgozni, betehetjük a hűtőbe, és másnap elővéve folytathatjuk a munkát.

Kép helye A megkelt tésztából ízlésünknek megfelelő veknit formálunk. Az eredeti francia recept a szögletes kenyeret ajánlja, gondosan ügyelve arra, hogy a tészta a sütőforma sarkait is kitöltse.

Mielőtt a tésztát sütőbe tesszük, fölül bevágjuk egy késsel.

Forró sütőben kezdjük sütni, majd 20 perc után mérsékeljük a meleget 180 C°-ra. Ha még így is attól tartunk, hogy a kenyér héja nagyon megbarnul, tovább mérsékeljük a tüzet.

Amikor sütés után kivettük a kész sajtos diós kenyeret, rácson hűtsük ki, mielőtt felvágnánk.

Kép helye KÉKSAJTOS DIÓS FALATOK
(angol recept)

Mit kapjunk be egy fárasztó teniszparti után? Kéksajtos diós falatokat, és jeges teát igyunk hozzá.

Hozzávalók:
16 dkg lágy kéksajt
11,5 dkg lágy vaj
1,75 csésze teljes őrlésű liszt
2 evőkanál kukoricaliszt
1/2 kávéskanál őrölt bors
3/4 csésze apró darabos dióbél
És még:
krémsajt
1 érett körte
jeges tea

A vajat és a kéksajtot keverjük habossá. Ha a színe így nem tetszik, ne ijedjünk meg.

Egy másik tálban keverjük össze a lisztet, a borsot és a dióbelet, majd a lisztes keveréket keverjük a sajtos-vajas krémhez. Kézzel gyúrjuk az egészet tésztává.

A meggyúrt tésztát osszuk két részre, és egyenként mintegy 20 cm-es rudacskákat formáljunk belőlük. Borítsunk rájuk háztartási fóliát, és tegyük hűtőbe, hogy megszilárduljanak.

Melegítsük elő a sütőt 170 C°-ra.

A lehűlt, megkeményedett tésztarudakat vágjuk 1 cm-es szeletekre, és helyezzük egy tepsibe fektetett sütőpapírra. 10-12 percig süssük, aranybarnára.

Sütés után rácson hűtsük ki, és szellős helyen pihentessük három napig.

Krémsajttal megkenve, egy vékony körteszeletet ráfektetve, jeges teával kínáljuk.

Kép helye KIADÓS ZABKENYÉR
(angol recept)

Hozzávalók:
3-3,5 csésze liszt
1/2 csésze zab
1/4 csésze cukor
1 csomag élesztő
1 kávéskanál só
1-1,25 csésze víz
2 evőkanál vaj vagy margarin
3/4 csésze vagdalt, pirított dióbél

Először a zabot pirítjuk meg. Ilyesmit nem minden nap csinálunk, ezért nem árt feleleveníteni, hogyan kell. 160 C°-os sütőben, tepsiben, 10-15 percig, gyakori keverés közben. Amíg aranybarna nem lesz.

Egy nagyobb tálban összekeverjük a pirított zabot 1 csésze liszttel, a cukorral, a friss élesztővel és a sóval. A vajat és a vizet felmelegítjük. A lisztes keveréket közepes fordulatú elektromos mixerrel keverjük össze, közben fokozatosan öntjük hozzá a meleg vizet és az olvasztott vajat. Az edény falát alkalmanként letakarítjuk.

Amikor ezzel a keverési fázissal megvagyunk, a pirított dióbelet is belekeverjük. Utána pedig annyi lisztet, hogy a tészta még lágy maradjon.

Ezután kézzel gyúrjuk meg a tésztát, enyhén vajas felületen. Addig gyúrjuk, amíg egyenletesen rugalmassá nem válik, vagyis mintegy 8-10 percig. Ekkor letakarjuk, és állni hagyjuk 10 percig.

Kinyújtjuk a tésztát, kb. 20x30 cm-esre. A rövid végén kezdve feltekerjük, tekercset formálunk belőle. A széleit és a végét a többi tésztához nyomjuk. Egy 22x12 cm-es, kivajazott kenyérsütő formába fektetjük. Letakarjuk, és meleg helyen egy órán át kelesztjük. Akkor jó, ha a kétszeresére dagad.

180 C°-os sütőben 35-40 perc alatt sül meg. Amikor megsült, ne mulaszzuk el rácson kihűteni.

Kép helye MAZSOLÁS DIÓS ZSÖMLE
(francia recept)

Hozzávalók 16 darabhoz:
75 dkg liszt
3 dl langyos tej
2 dl víz
4 dkg friss élesztő
0,8 dl étolaj
2 kávéskanál só
12,5 dkg darabosra tört dióbél
6 dkg mazsola

Az élesztőt a tejben keverjük el, és addig hagyjuk állni, amíg gyöngyözni nem kezd.

A lisztet egy tálba öntjük, körben a szélére szórjuk a sót. A közepén mélyedést készítünk, 2 dl langyos vizet öntünk bele, 0,8 dl olajat és az élesztős tejet. Összekeverjük, tésztává gyúrjuk.

Liszttel behintett deszkára tesszük ki, és langyos, huzattól mentes helyen kelni hagyjuk. Addig, amíg a kétszeresére nem dagad. Ekkor ököllel egy mélyedést nyomunk a tészta közepén, és abba rakjuk a diót és a mazsolát. Átgyúrjuk, hogy egyenletesen oszoljanak el a tésztában.

A tésztát 16 részre osztjuk. Könnyű, mindig csak felezni kell. Zsömléket formálunk, és vajazott sütőlapra helyezzük. Késsel minden zsömle tetejére keresztet rajzolunk. Félóráig állni, kelni hagyjuk.

A sütőt 200 C°-ra melegítjük elő. A zsömlék tetejét tejjel kenjük meg. Huszonöt percnyi sütés után rácsra helyezve hűtjük ki.

Mazsola nélkül pedig így néz ki:

Kép helye

Kép helye NIZZAI DIÓS KENYÉR
(francia recept)

Hozzávalók 1 veknihez:
40 dkg teljes őrlésű liszt
1,5 dl dióolaj
1 dl víz
2 csomag porított élesztő
1 csomag sütőszóda
25 dkg héjas dió (12 dg dióbél)

Törjük meg a diót, válogassuk ki a dióbelet.

A lisztbe keverjük bele az élesztőport és a sütőszódát. Adjuk hozzá a dióolajat, vizet és igen kevés sót, és keverjük el.

Ha tésztánk ragadós, adjunk még hozzá kevés lisztet.

Keverjük hozzá a dióbelet, és gyúrjuk meg a tésztát.

A kenyértésztát formáljuk kerekdedre, és konyharuhával lefedve meleg helyen hagyjuk kelni három órán át.

Anélkül, hogy a tészta állagát megtörnénk, fektessük a veknit egy kiolajozott sütőlapra, és a felszínét is kenjük meg olajjal.

Hideg sütőbe helyezzük, majd 250 C°-ra melegítve 30-40 percig süssük.

Tipp: Ha van időnk, a kenyeret kelesszük 12 órán át, ez esetben jóval könnyebb lesz, és nem kell bele sütőszóda. Ha pedig nincs időnk, a kelesztést mikrohullámú sütőben végezzük, kiolvasztási üzemmódban, addig, amíg a tészta a kétszeresére nem dagad.

A nizzai diós kenyeret húsokhoz és sajtokhoz ajánlják.

Kép helye OLASZ DIÓS KENYÉR
(északolasz recept)

Hozzávalók:
2 csésze darabos dióbél és néhány szem feles, a díszítéshez
1 csomag szárított élesztőpor, vagy egy kis darab friss élesztő
1 kanál méz
1 csésze (esetleg valamivel több) víz
2 evőkanál étolaj
3,5 csésze liszt
1,5 kávéskanál só

Azok számára, akiknek van diójuk, a legtermészetesebb dolog a kenyeret dióval sütni. Ennek Észak-Olaszországban hagyománya van.

A dióbelet késsel vagdossuk nagyobb darabokra.

Az élesztőt a mézzel és a vízzel keverjük el egy nagyobb edényben, és langyos helyre téve várjuk meg, amíg buborékokat nem képez. Ekkor keverjük össze a lisztet, a sót és a dióbelet, és a keveréket csészényi adagokban keverjük az élesztőhöz, folyamatosan gyúrva. Kézzel vagy géppel. Gyúrjuk 8-10 percig. A tésztának lágynak, gyúrhatónak, nedvesnek, mégis kellően sűrűnek kell lennie.

Helyezzük a tésztát olajjal kikent tálba, fedjük le, és langyos helyen kelesszük a duplájára kb. 75 perc alatt.

Amikor megkelt, borítsuk ki a tésztát egy belisztezett felületre. Anélkül, hogy durván megnyomnánk vagy gyúrnánk, formáljunk óvatosan a tésztából hosszabb hurkát, abból pedig egy koszorút.

Helyezzük olajozott sütőlapra, és díszítsük 4-6 feles dióbéllel. Borítsuk le egy konyharuhával, és kelesszük tovább, újból a kétszeresére. Ez kb. 1 óra.

Sütéskor 10 percig igen magas hőmérsékleten süssük, majd további 40 percen át alacsonyon.

Kép helye SAM ZABKENYERE
(amerikai recept)

Hozzávalók:
1/4 csésze vagdalt dióbél
1/4 csésze zabliszt
2 púpozott teáskanál szárított élesztő
1 evőkanál barna cukor
1 teáskanál só
3 evőkanál glutin (sikér)
3/4 csésze fehér búzaliszt
3/4 csésze teljes őrlésű búzaliszt
1,5 csésze búzadara
1 csésze meleg víz
A külső megkenéshez kevés zabpehely

Egy keverőgépben keverjük jól össze az összes hozzávalót, de kézzel is gyúrhatjuk. Ha kész a tészta, formáljunk belőle cipót, és hagyjuk egy óráig kelni.

Ha túl keménynek találjuk, kevés vizet gyúrhatunk bele, ha pedig túl lágynak, kevés liszttel keményebbet gyúrhatunk. Utána gyúrjuk meg újra, formáljunk belőle cipót, és újból hagyjuk kelni 75 percig.

Közben melegítsük elő a sütőt. A cipót kenjük meg hideg vízzel, és szórjuk be zabpehellyel. Ötven percig süssük közepes hőmérsékleten, majd tíz percig magason.

Kép helye SONKÁS, SAJTOS, DIÓS KENYÉR
(francia recept)

Hozzávalók:
23 dkg sonka, egészen apróra vágva
23 dkg reszelt edámi sajt
1 csésze apró darabos dióbél
30 dkg liszt
6 tojás
1 csésze tej
10 dkg olvasztott vaj
1 tasak élesztőpor
1 kávéskanál szárított provanszi fűszerkeverék
só, bors

Az összes hozzávalót keverjük jól össze, a sonkát adjuk hozzá utoljára, hogy ne üljön le a tészta aljára.

Mintegy 70 percig süssük 180 C°-os sütőben.

Salátával tálaljuk.

Kép helye SZALONNÁS, ROKFORTOS, DIÓS KENYÉR
(francia recept)

Hozzávalók:
3 tojás
15 dkg liszt
1 tasak élesztő
0,5 dl dióolaj
0,5 dl (vagy több) étolaj
1,25 dl meleg tej
10 dkg darabos gruyere sajt
15 dkg rokfort sajt
6 dkg darabos dióbél
5 dkg szalonna
csipet só
2 csipet bors

A szalonnát vágjuk vékony lemezekre, és kávéskanálnyi étolajon erős lángon 2 percig kapassuk meg. Rögtön adjuk hozzá a darabos dióbelet, a sót, borsot. Keverjük össze, és takaréklángon barnítsuk öt percig.

Egy tálban keverjük össze a tojásokat a liszttel és az élesztővel. Apránként keverjük hozzá a dióolajat és a meleg tejet. Végül a darabosra tört gruyere sajtot is.

Morzsoljuk a rokfortot a diós szalonnára, keverjük össze, és dolgozzuk az egészet a tésztába.

Nem kell kizsírozni a sütőformát, amiben sütjük. Közepes hőfokon 45 percig süssük.

A kenyeret apró szeletekben előételként kínáljuk.

Kép helye Kép helye SZALONNÁS, SAJTOS, DIÓS KENYÉR
(francia recept)

Hozzávalók:
2 evőkanál tej (és még néhány kanállal)
30 dkg füstölt húsos szalonna
8 dkg emmentáli jellegű sajt
30 dkg liszt
10 dkg dióbél
1 tojás
7 dkg vaj (és még 3 dkg)
1/2 kávéskanál só
1 evőkanál kristálycukor
25 g élesztő

A húsos szalonnát vágjuk vékony szálakra. Egy serpenyőben süssük üvegesre, majd a tűzről levéve öntsük le a zsírját. Hagyjuk kihűlni.
Kép helye Kép helye Kép helye

A lisztet öntsük gyúródeszkára, a közepébe pedig az élesztőt. Az élesztőre mérjünk két kanál tejet, majd az élesztőt és a tejet kevés liszttel keverjük össze.
Kép helye Kép helye Kép helye

Ezután üssük a lisztre a tojást, adjuk hozzá a sót és a cukrot, és mindet gyúrjuk jól össze. Ha szükségét érezzük, még kevés tejjel lágyíthatjuk a tésztát. Gyúrjuk bele a darabokra vagdalt langyos vajat is.
Kép helye Kép helye

Ha tésztánk már egynemű, a darabokra vagdalt dióbelet, a sült szalonnát és a reszelt sajtot is gyúrjuk bele. Gyúrjuk át alaposan, majd egy órára tegyük félre kelni, kendővel letakarva.
Kép helye Kép helye

Vajazzunk ki egy sütőformát. A kelt tésztát megszurkálva a levegőt engedjük ki belőle, hogy eredeti térfogatára essen vissza. A sütőformában engedjük még egy órán át kelni, hogy újból a kétszeresére dagadjon.
Kép helye Kép helye

Ne felejtsük el a sütőt a sütés előtt 10 perccel bekapcsolni, hogy sütésre elérje a 180 C°-ot.

180 C°-on 45 percen át süssük. Ha megsült, hagyjuk kihűlni, mielőtt felszeletelnénk.

Készítsünk melléje egy tál vegyes salátát, azzal szervírozzuk.

Kép helye TÖNKÖLYBÚZÁS KENYÉR
(német recept)

Hozzávalók:
60 dkg finom tönkölybúza liszt
1/2 kocka élesztő
1/2 kávéskanál méz
1 dl meleg víz
2 dl meleg tej
10 dkg olvasztott vaj
2 kávéskanál liszt
1/2 kávéskanál szárított zöldfűszer
20 dkg durvára vágott dióbél
és még egy marék liszt

A sütőt 200 C°-ra melegítsük elő.

Egy nagy tálban a tönkölyliszthez keverjük az élesztőt, a meleg vizet, a vaj kétharmadát. Addig keverjük, amíg jól el nem keverednek. Tegyük a tálat meleg helyre negyven percre, kelni.

Erősen gyúrjuk át a tésztát a kelési idő elteltével.

A dióbelet a maréknyi liszttel keverjük össze, és belegyúrjuk a tésztába. Ezután kenyérsütő formába tesszük a tésztát, és ott újból kelni hagyjuk. Addig álljon, amíg a kétszeresére nem kel.

Amikor megkelt, a sütőben 40 perc alatt sül meg. Ekkor vegyük ki, és a maradék vajjal locsoljuk meg. Tegyük vissza még 10 percre, sülni.

Az eredmény önmagáért fog beszélni, olyan lesz, hogy majd megszólal.

Kép helye TÖRÖK DIÓS KENYÉR

Hozzávalók:
kb. 3 csésze teljes őrlésű liszt
3 csésze finomliszt
1/3 csésze cukor
4,5 kávéskanál élesztőpor
1 kávéskanál só
3/4 csésze tej
1,5 csésze víz
1/4 csésze vaj vagy margarin
1 csésze vagdalt, pirított dióbél
esetleg még olvasztott vaj vagy margarin

Egy nagy tálban keverjünk össze egy csészényi teljes őrlésű lisztet, a cukrot, sót és az élesztőport.

A tejet a vízzel és 1/4 csésze vajjal együtt forraljuk fel, és amikor a legmelegebb, öntsük a lisztkeverékhez. Elektromos mixerrel keverjük össze, időközben a tál faláról keverjük a tésztába a kivált részeket.

Amikor a tészta kellően egyenletes, adjunk hozzá még egy fél csészényi lisztet, és a mixer magas fordulatán azt is keverjük jól el. Ezután adjuk, keverjük a tésztához a pirított dióbelet és a többi lisztet.

Borítsuk ki lisztes gyúródeszkára, és gyúrjuk 8-10 percig, hogy a tészta sima, rugalmas legyen. Ekkor borítsuk le egy konyharuhával, és hagyjuk állni 10 percig.

Vágjuk a tésztát négy részre, és formáljunk négy veknit.

Kivajazott kenyérsütő formákba fektessünk két-két veknit szorosan egymás mellé. Borítsuk le, és hagyjuk kelni egy órán át, hogy a kétszeresére dagadjon.

Kép helye Kép helye

180 C°-os sütőben 30-35 percig süssük, amíg szükséges. A sütőből kivéve feltétlenül rácson hűtsük ki.

Ha úgy jobban ízlik, a kész, kihűlt vekniket olvasztott vajjal kenhetjük meg.

---------------------------------------------- Fel------------------------------------- Tovább